O wdzięczności

Czy zastanawiałeś się kiedyś co dla ciebie oznacza szczęście,
czy „życiowe sukcesy”? czym jest, z czego się składa, jak je rozumiesz, od czego zależy, czym jest warunkowane? Jak je osiągnąć? Jak ocenić? Jak utrzymać? Wiele książek napisano na ten temat, choćby: Sonya Lubomirsky „Wybierz Szczęście” gdzie przedstawia rezultaty swoich badań nad szczęściem, czy „Kod Szczęścia” Richarda Wisemana, gdzie udowadnia, że szczęścia można się nauczyć. To postawa życiowa jaką przyjmujesz wobec różnych sytuacji dnia codziennego, a możesz przyjąć jedną z dwóch: pierwsza to identyfikowanie się przez to co masz, co osiągnąłeś, co posiadasz: kim jesteś, co robisz? Owocuje to życzliwością do świata, optymizmem, pewnością siebie. To nieprzerwanie pozytywny sposób realizacji marzeń, celów życiowych. Świat i miejsce, w którym mieszkasz jest dobre, zamieszkałe w większości przez wspaniałych ludzi.
A tak w ogóle, to żyjesz we wspaniałych czasach – najlepszym momencie historii: niezwykle ciekawym i inspirującym, w którym jeszcze nigdy tylu ludzi nie miało tak wielu możliwości spełnienia. A przyszłość?
Jest jeszcze lepsza i zapowiada się jeszcze ciekawiej. Nie oznacza to, że masz założyć „różowe okulary” i nie dostrzegać istniejących w świecie problemów. Realność rzeczywistości jest potrzebna. Ale masz świadomość, że problemy istniały zawsze
i po prostu należy je rozwiązywać, a trudności pokonywać, a nie o nich bez przerwy myśleć.  Działasz i zachowujesz się w sposób konstruktywny i pozytywny. Skupiasz się na tym co robisz, by było lepiej, nie na tym kogo obwiniać lub co stało się w przeszłości. Druga postawa to totalne przeciwieństwo: szczęście i sukces nie istnieją w twoim słowniku, a ci co je osiągnęli to z pewnością oszuści. Wszędzie widzisz zło i niesprawiedliwość. Choroby spotykają tylko ciebie, a ty nie jesteś niczemu winien i za nic odpowiedzialny. Zawsze masz alibi i wytłumaczenie i nieważne, że nic nie robisz, do niczego nie dążysz, zresztą jak możesz cokolwiek robić skoro cierpisz i martwisz się – jesteś zajęty. Identyfikujesz się przez to czego nie masz, czego nie osiągnąłeś i na tym się koncentrujesz, o tym myślisz, co wpędza cię w zły humor i depresję. A teraz najciekawsze – postawę możesz wybrać i będzie ona kierowała twoim postepowaniem. Jeśli dotarłeś tu, to z pewnością patrzysz na świat w życzliwy sposób, ale jeśli tak nie jest to zacznij praktykować „wdzięczność” to najlepszy sposób na zmianę postawy życiowej. Zatem „bądź wdzięczny” za co?
Za wszystko, praktykuj wdzięczność nieustannie, codziennie, na piśmie, zrób z tego codzienną praktykę, zwyczaj, nawyk. Rejestruj świadomie wszystko wokół siebie za co możesz być wdzięczny i wyrażaj to na głos, natychmiast, nie czekaj na dobry moment, okazję, specjalną chwilę. Bądź wdzięczny za to, że wstajesz z łóżka zdrowy, że nie doświadczasz wojny, samotności, więzienia, tortur, ani głodu, że możesz chodzić (albo nie chodzić ) do kościoła, synagogi, meczetu bez strachu, nie obawiając się aresztowania, śmierci. Za to, że masz dach nad głową, ubranie na grzbiecie, jedzenie w lodówce i masz gdzie spać, że masz oszczędności w banku i trochę w portfelu.
Ciesz się małymi rzeczami, doceniaj świat wokół siebie i piękna przyrodę. Stań się bardziej ufny dla drugiego człowieka, a czasem po prostu uśmiechnij się do kogoś na ulicy. Każdego dnia znajdź chwilę czasu dla siebie: zrób coś na co masz ochotę
i bądź wdzięczny, że możesz to zrobić. Bądź wdzięczny, że możesz iść na spacer, albo posiedzieć w domu, że możesz spotkać się ze znajomymi, pojechać na wczasy, pójść do kina, teatru, kawiarni, że możesz czytać książkę, uczyć się, poznawać świat i ludzi. Bądź wdzięczny za to co masz, a zrozumiesz, że masz bardzo wiele.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s